Hakkımda

1981 Zonguldak doğumluyum. Daha ilkokul yıllarımda Commodore 64' te "Press Play On Tape" ve "Loading..." yazılarını görmeye alıştığım bilgisayar zamanla iyiden iyiye hayatıma girmeye başlamıştı. Önceleri vakit geçirme amaçlı olup sadece oyun doğrultusunda kullandığım bu cihaz İnternet dünyasına adım attıktan sonra farklı seyirde yol almaya devam etti.

Dreamweaver yazılımını keşfedip neler yaptığını görmek bu işe girmemde ana sebeplerden birisidir. Bu program ile pratik HTML siteler hazırlayıp mantığı öğrenmiştim. Araştırmalarım sonucunda sırasıyla CGI & PERL ve PHP & MySQL ile tanıştım. 2005' ten bu yana haşır neşir olduğum vazgeçilmez programlama dili PHP ile İçerik Yönetim Sistemi (CMS), E-Ticaret, Haber Sistemi, E-Dergi Sistemi ve küçük çaplı projeler yaptım.

Halen kurucularından olduğum TE Bilişim firmasında yazılımcı ve yönetici, SANALKURS.net sitesinde de yönetici ve aynı zamanda yazar olarak görev yapmaktayım.

Sitem Hakkında

Bu web site ile edinmiş olduğum bilgilerimi ve tecrübelerimi ziyaretçilerimle paylaşıp bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlara rehber olmasını amaçlıyorum. Aynı zamanda Portfolio ve Projelerim sayfalarında bu zamana kadar gerçekleştirmiş olduğum projelerimi ve web siteleri takip edebilirsiniz. Site navigasyonu içinde yer almayan ve fotoğrafa olan ilgim için bir Foto Galeri sayfası oluşturdum.

Nasıl Çalışıyorum?

Programcılığa ilgi duyan değerli arkadaşlarıma bir önbilgi olması açısından bunu şu şekilde açıklayayım: Bana teslim edilen grafik şablonu XHTML ve CSS kullanarak hazır hale getirdikten sonra PHP ve gerekirse JQuery kütüphanesi ile AJAX dilinden faydalanıp siteyi tamamlıyorum. Ardından ilgili web sitesinin GOOGLE optimizasyonunu gerçekleştiriyorum. Sonra da site yayına giriyor.

Kullandığım Araçlar

Web Programlamada temel olarak Zend Studio ve Dreamweaver kullanıyorum. Grafik düzenlemeler ve dilimlemeler için Photoshop yeterli oluyor. Ufak tefek zımbırtılar için ise EditPlus. Favori tarayıcım; Mozilla Firefox. Internet Explorer'dan nefret edenler arasındayım. Ayrıca buna ek olarak IE bazı CSS komutlarını algılamıyor. "Eğer Firefox'ta hata alıyorsanız sorun sizdedir, Explorer'da alıyorsanız Microsoft'tadır" Evet sırf Microsoft'un acizliği yüzünden 4 farklı tarayıcıya göre CSS kodlamak zorunda kalıyoruz. (Firefox, IE6, IE7 ve I8. Belki de şimdi IE9)

Yerel sunucum (localhost) ise XAMPP. Gerek hızlı olması, gerekse hepsini bir arada (PHP, MySQL, PHPMyAdmin, Apache) bulundurması sorunları halletmemde birebir etkili oluyor.

SANALKURS.net Nedir ?

Yöneticisi olduğum Sanalkurs.net, bugün Türkiye'nin bilgisayar programları noktasında Türkçe olarak eğitim veren en büyük platformu. Binlerce üyesi ile her geçen gün daha da büyüyor. Onlarca program ve yüzlerce dersle insanların bilgisayar kullanımına yardımcı olmak ve bilinmeyenleri açıklamak için gayret eden gönüllü insanlar topluluğu. Sanalkurs, "ne yapabileceğini gösterebilecek" insanların dünyası. Sanalkurs, Türkiye'nin online eğitim platformu.

Şu sıralar boş vakitlerimizde SANALKURS' un yeni sistemini yaparak ziyaretçilerimize daha kaliteli bir site sunmayı amaçlıyoruz. Yeni sistemde kullanıcılar kendi derslerini düzenleyebilecek, yorumları onaylayabilecekler. Bunların yanısıra büyük sürprizler bulunmakta. SANALKURS' u takip etmeye devam edin.

Herkese teşekkürler.

Fotoğraflarım
Highslide JS
Zonguldak-Kayseri Macerası
Highslide JS
Ortaköy'den köprü manzarası
Highslide JS
Bir kış günü Zonguldak limanı
Ne yapıyorum?
Allah ne verdiyse PHP kasıyorum ... :)
İş Trafiği
Nihayet proje bitti ama ıvır zıvır şeylerler uğraşmak daha sıkıcı...